Bateria e ngordhur (pjesa 3)

2022-02-25
83
30
  • Toyota RAV4 (IV)
  • Toyota RAV4 2017
  • Motor benzine 2.0 l.
  • 146 kuaj fuqi
  • Me katër rrota
  • Makinë me shpejtësi të ndryshueshme
Toyota RAV4 - rishikim, foto dhe manual

Pjesa 1
Pjesa 2

Në vazhdim të epikave të vogla të kaluara me bateri))

Doli që makina të transferohej në përfaqësi vetëm dje, dhe jo më 24.11. Sigurisht, kishte probleme me ngarkimin, pasi kutia doli të ishte e zhbllokuar, por vetë timoni nuk ishte. Më duhej të lëvizja si një tank ...

Bateria e ngordhur (pjesa 3) - Toyota RAV4 2017, Foto 1
Bateria e ngordhur (pjesa 3) - Toyota RAV4 2017, Foto 2

U ngarkua në 30 minuta dhe shkoi te tregtari.
Mbërritëm (ishte regjistruar tashmë), bëmë një porosi, ekzaminuam makinën, e sollëm në kuti dhe kjo është e gjitha, ata më thanë lamtumirë ...
- Hmmm, prisni djema, le të diskutojmë se çfarë do të bëni me makinën? Sa kohë do të zgjasë e gjithë kjo?
Si rezultat, ata e marrin makinën për të paktën një ditë dhe do të bëjnë gjithçka njësoj si gjatë telefonatës së parë, domethënë, testojnë vetë baterinë kur e ngarkojnë atë me një rrymë të ulët dhe gjithashtu bëjnë një lloj katrahure. E pyeta nëse do të më bënin diçka të re apo do të më ngarkonin përsëri baterinë dhe do të më linin të shkoja? Fillova të zemërohem pak. Më ka afruar një punonjës i tyre (ai ka punuar aty që nga hapja). Ne folëm me të, i thashë të gjitha indinjatat e mia dhe se marrëzi dua të di arsyen e rrjedhjes, që të di se kujt mund të ankohem për këtë. Ai tha se ata do të përpiqen të gjejnë një rrjedhje dhe "të shkulin" testin e baterisë për një zëvendësim të garancisë, domethënë, bateria do të ndërrohej për mua në çdo rast - kjo tashmë është e këndshme.
Tani makina është budalla, si herën e kaluar, në rimbushjen e baterisë, ndoshta me një rrymë të vogël, siç thanë për provën ...

Bateria e ngordhur (pjesa 3) - Toyota RAV4 2017, Foto 3

Gjëja tjetër që bëra ishte të kërkoja një zëvendësim, pasi në mëngjes do të kërkoja për ndarjen e makinave, do të telefonoja një taksi dhe, në përgjithësi, do të paguaja para jo sipas dëshirës time për të shkuar në punë dhe për t'u kthyer, dhe më pas edhe në. tregtar, nëse makina është gati, nuk doja një rënie. Vajza nga pranimi i makinave më tha se kishin një flotë të vogël zëvendësimesh dhe duhej porositur paraprakisht, megjithëse kur bënin një takim me telefon më thanë që kjo çështje duhet të zgjidhet në vend dhe me faktin e një mosfunksionimi. ... Këtu, në përgjithësi, si zakonisht, mendimet e të gjithëve ndryshojnë. Por ajo që më goditi më shumë ishin fjalët e saj që ju telefononi më shpesh, nuk e dini kurrë se makina do të shfaqet ... Dmth, duhet të të telefonoj çdo orë? Isha i indinjuar ... Në përgjithësi, ne përsëri thërrasim menaxherin e shërbimit ndaj klientit. Këtë herë punoi Borisova Maria, e cila tashmë i kishte zgjidhur problemet e mia shumë shpejt dhe në mënyrë adekuate. Dua t'i shpreh mirënjohjen time për herë të fundit dhe për këtë. I thashë gjithçka, 5 minuta pritje dhe më thonë se për një orë janë gati të më japin një makinë zëvendësuese. Mendoj se çfarë do të japin këtë herë? A mund të jetë një tjetër Toyota Hilux... por jo, këtë herë më dhanë një Toyota CH-R.

Bateria e ngordhur (pjesa 3) - Toyota RAV4 2017, Foto 4
Bateria e ngordhur (pjesa 3) - Toyota RAV4 2017, Foto 5
Bateria e ngordhur (pjesa 3) - Toyota RAV4 2017, Foto 6
Bateria e ngordhur (pjesa 3) - Toyota RAV4 2017, Foto 7

Epo, tani jam duke pritur për një telefonatë nga tregtari për gatishmërinë e makinës. Do të shikoj nëse do të bëjnë gjithçka siç premtuan dhe nëse do të gjejnë një rrjedhje, nëse ka, sigurisht, dhe jo tashmë një bateri të keqe.


Autori: IIIypuk2304

Kategoria: vizita e shërbimit

Shikimet: 81

83
30

Komentet

6
Shto një koment
L
LAPW 2022-02-26 (11:10)

Por çfarë, ata nuk mund të lidhin një ampermetër me një regjistër? Blah, stacionet e tregtarëve u pajisën me çelik, si garazhe.

I
IIIypuk2304 2022-02-26 (11:13)

, Nuk e di se çfarë lidhën dhe si e kontrolluan saktësisht, por ata thanë që çdo gjë konsumohet normalisht ((Ndoshta bateria ishte vërtet e dobët ... Deri tani nuk shoh ndonjë problem me të renë, koha do të tregojë si do të shfaqet vetë.

L
LAPW 2022-02-26 (11:15)

, Zoti bekofte. Thjesht është e vështirë të kontrollosh rrymën e rrjedhjes. Dhe mos e thyej kokën. Bateritë gjenden në një martesë fabrike, si çdo gjë tjetër në botë.

I
IIIypuk2304 2022-02-26 (11:20)

, Pra, dy herë, kur e dorëzova makinën, ata thanë se kontrolluan rrymën e rrjedhjes. Ata thanë se fillimisht do të karikonim diçka me rrymë të ulët, më pas do të lidhnim dhe do të kontrollonim konsumin e të gjitha pajisjeve shtesë, pastaj do të fiknim pajisjet shtesë të instaluara dhe do të kontrollonim... Si rezultat: “I gjithë konsumi është normal. Të gjitha njësitë sinjalizuese bien në gjumë, nuk dihet se cili është problemi. Me shumë mundësi për faktin se keni rrugë të vogla dhe bateria nuk ka kohë për të karikuar ... ". Por këtë herë, kur kanë kontrolluar dhe testuar, bateria ose është shkëputur dhe testuar veçmas, ose është fikur regjistruesi në mënyrë që ata të mos shohin se çfarë po bëjnë me makinën. Meqenëse ajo ishte marrëzisht në karikim gjithë natën dhe në mëngjes erdhi një njoftim që bateria ishte lidhur dhe unë tashmë pashë foton që makina po dërgohej për larje dhe tashmë ishte gati ... Pra, nuk e di çfarë konkretisht bënë këtë herë, vetëm sipas marrësit…

s
serg661 2022-02-25 (20:04)

Më trego për c-hr si është ajo?

I
IIIypuk2304 2022-02-26 (10:12)

, Nuk më pëlqeu (( Çmimi është afërsisht i njëjtë me RAV4, por është më i mbushur me njerëz në makinë, veçanërisht për pasagjerët e pasëm. Makina me katër rrota është më e shtrenjtë se RAV4. Pasqyrat janë më pak informuese. Jo keq, por nuk kisha shikueshmëri të mjaftueshme, sepse shpesh ndërroj korsi dhe më pëlqen të shoh disa korsi, jo një/një e gjysmë. Për sa i përket zërit gjithçka është po aq e keqe sa në RAV4. Më pëlqeu lëkura në timon rrota shumë më tepër.Nuk vura re ndonjë dallim të fortë në dinamikë.Drita... Optika jepte dritë të verdhë - e lirë, mirë, halogjene, çfarë mund të them ... Pa hyrje pa çelës, pa pasqyra elektrike, pa butona start/stop , dhe e gjithë kjo nga 1,720,000 rubla…

s
serg661 2022-02-26 (11:04)

, Çdo vit cilësia e makinave po bëhet gjithnjë e më e keqe! Prandaj, unë kam vendosur tashmë që do të shkoj të shkrihem në Ravchik! Për 2 milionë dhe kjo është brumosur!

R
RAM237 2022-02-25 (19:21)

Këta idiotë nuk duan të punojnë. Kohët e fundit, në punë, kam ndeshur të njëjtën gjë... Unë kam qenë edhe më deluzion, fillimisht kam dhënë më shumë se fakte të mjaftueshme për të lokalizuar problemin, mbeti vetëm të aplikohet minimalisht në zonën e caktuar dhe, në fakt, të zbulohet problemi. dhe zgjidheni atë, për jo më shumë se një orë pushim në thelb. Të premten në mbrëmje, i shkrova të gjitha me detaje, kështu që u vonova për 2 orë në punë për shkak të kësaj ... Si rezultat, ASkush nuk bëri asgjë gjatë fundjavës, dhe të hënën më telefonojnë dhe më pyesin "Cila është jotja? plan"! Unë jam një person i durueshëm, e shpjegova përsëri. Nga mesi i javës, nervat e mia tashmë kishin filluar të dështonin ... Dhe vetëm nga mesi i javës tjetër ata më në fund ARRISHT të gjenin problemin pikërisht aty ku tregova menjëherë! Kurvë, sa tërbon një mospërfillje e tillë për detyrat e tyre!

I
IIIypuk2304 2022-02-25 (19:29)

, Më dhanë makinën sot. E nderruan baterine ne garanci, por nuk e gjeten arsyen e shkarkimit te te vjetres... Me sugjeruan qe te kisha rruge te shkurtra (shtepi-pune-shtepi) dhe se ky lloj nuk mjaftonte per te karikuar baterine. Dhe në pyetjen: çfarë të bëni nëse bateria shkarkohet përsëri? Unë në heshtje ngrita supet si përgjigje. Do të përpiqem, nëse gjithçka përsëritet, të kontaktoj një përfaqësues tjetër, për shembull, major dhe jo rolf. Në të parën ka pasur shërbim dhe sqarim për të gjitha pyetjet e mia, e vetmja negative deri tani është të shkoj më tej.

R
RAM237 2022-02-25 (19:34)

, Sic shkrova nje dite, kjo eshte e pakuptimte, une kam te njejtat rruge te shkurtra, dhe asgje nuk eshte shkarkuar kaq ne nje vit, sigurisht, ai u fiksua me 30 per qind, por une fillova i gezuar ne -10, dhe me cel , dhe nga fob çelësi, dhe pas dy ditë joproduktive. Natyrisht, ata nuk kanë dëshirë të kërkojnë një rrjedhje. Ne duhet të gjejmë një mjeshtër të përshtatshëm ...

I
IIIypuk2304 2022-02-25 (19:39)

, Edhe une sot i thash fjalet e tua, sapo e ngaterrova dhe thashe qe kam 3 vjet qe vozis dhe nuk kam asnje problem)) Si pergjigje, thjesht ngrita supet… Ai gjithashtu tha se po largohej nga vendi per 10 dite ne verë dhe se në atë moment nuk kishte asnjë etapë speciale në makinë, dhe fakti që me të mbërritur bateria u zhyt në 6 volt, dhe makina nuk dha komente. Cili ishte problemi atje? Përgjigja ishte e njëjtë...

S
Samoylichenko 2022-02-25 (13:53)

Ju do të fshini brumin rreth përdredhjes, Toyota Rusia po shikon në D2)

I
IIIypuk2304 2022-02-25 (14:12)

, Po, le të shikojnë)) Më thanë se do ta shkulnin, por në fakt, mbase nuk do të ndryshojnë asgjë. Nëse ata nuk mund të gjejnë shkakun dhe më e mira që mund të bëjnë është të zëvendësojnë baterinë dhe të korrigjojnë rezultatet... Unë jam më i interesuar të gjej shkakun. Kjo është ajo që ata do ta zëvendësojnë atë për mua, dhe për më gjatë nëse e njëjta gjë ndodh përsëri? Përdredhja e vazhdueshme e rezultateve nuk është qëllimi ... ju duhet ta rregulloni problemin. Shpresoj qe ceshtja te jete ne bateri dhe gjithcka te rregullohet me nderrim, nese sigurisht nuk e nderrojne.

l
lehastom 2022-02-25 (10:46)

Aty ku jam servirur thonë që nuk ka zëvendësime. Është gjithashtu e mundur që makina do të duhet të lihet te tregtari, veçanërisht pasi tregtari është 200 km larg. Rezulton se të gjithë ata japin një makinë?

I
IIIypuk2304 2022-02-25 (10:50)

, Sigurisht që japin, vetëm dikush nuk kërkon, e dikush kërkon keq. Telefononi menaxherin e shërbimit ndaj klientit dhe zgjidhni gjithçka me të. Nëse ka një të përshtatshme, atëherë makina do të sigurohet për të mos arritur situata konflikti.

I
IIIypuk2304 2022-02-25 (10:51)

, Në përgjithësi, më dhanë një test drive, siç mund ta shihni nga ngjitësit, megjithëse në pjesën e parë më dhanë Hilux, pa asnjë mbishkrim identifikues))

D
DxKos 2022-02-25 (12:34)

, Do të duhet të provoni. Tregtari ku u krye zëvendësimi paguhej gjithmonë ...

I
IIIypuk2304 2022-02-25 (12:37)

, Çdo tregtar ka termat dhe kushtet e veta. E di qe ne ROLF ku shitet Mazda ka me pagese, ketu ROLF Toyota / Lexus, ketu eshte falas. Përsëri, është më mirë të lexoni të drejtat dhe detyrimet e klientit / tregtarit. Meqenëse mund të ketë një kusht që zëvendësimi të paguhet, por kur riparimi i garancisë mund të sigurohet falas ...

L
Larry-4 2022-02-25 (10:23)

A keni marrë një rimbursim për ejakulatorin?

D
Dmitriy-Penza 2022-02-24 (11:59)

, Përshëndetje. Si u zgjidh problemi?

D
Dmitriy-Penza 2022-02-24 (12:01)

, Përshëndetje A e keni zgjidhur problemin?

P
Peacekeeper7 2022-02-25 (02:41)

, Përshëndetje. Faleminderit Zotit u zgjidh... Ata bënë shumë manipulime, vetëm bateria u ndërrua një ditë!) Problemi ishte në Gjilpërë. E hoqi dhe bateria nuk mbaroi kurrë. Zëvendësoi Iglin me Pandorën. Të gjitha!

I
IIIypuk2304 2022-02-25 (11:34)

, Unë kam një kartë të ndihmës në rrugë. Pra ishte "falas". Por tregtarët thanë se nëse rasti i garancisë, por ata paguajnë kamionin tërheqës plotësisht.

P
Peacekeeper7 2022-02-28 (17:15)

, Përshëndetje. A keni mundur të përcaktoni shkakun? Unë kam një Toyota Ch-r (2018). U përball me të njëjtin problem... Shkarkimi i baterisë, tani në -5 në bord, bateria mbaron në një ditë e gjysmë ... Zyrtarët u vizituan 5 herë! Bateria u ndërrua dy herë me garanci))) të fazave speciale, u vendos vetëm "Gjilpëra" kundër vjedhjes dhe fsёёё! Problemi nuk është rregulluar, elektricistët mbledhin supet, sensorët tregojnë qartë se gjithçka është në rregull) Po bëhem gati të shkoj atje 6 herë.

I
IIIypuk2304 2022-02-28 (17:19)

, pershendetje! Nuk jam i lumtur - arsyeja nuk u gjet ... Herën tjetër do të shkoj te një zyrtar tjetër, ose do të shkoj i prishur për 3000r dhe do të marr me qira makinën në qendrën e shërbimit të alarmit tim. Aty më thanë që makina nuk duhet të testohet për një ditë, por të paktën 3-4. Ndoshta do ta gjejnë.

P
Peacekeeper7 2022-02-28 (17:23)

, Faleminderit per pergjigjen. Unë ndoshta do të fikur anti-vjedhjen time (pavarësisht se tregon shërbim) ... dhe do të shikoj treguesit. Do infa share. Ju uroj zgjidhjen më të mirë të problemit!

I
IIIypuk2304 2022-02-28 (17:27)

, Faleminderit dhe reciprokisht! Shpresoj qe cdo gje te zgjidhet 😊

I
IIIypuk2304 2022-03-09 (22:44)

, Përshëndetje. Problemi është se rrugët e mia të punës në shtëpi janë të vogla, DVR është gjithmonë në linjë dhe modemi 4G gjithashtu funksionon gjithmonë për të, kështu që ata më largojnë shpejt për shkak të kësaj ((

P
Peacekeeper7 2022-03-25 (16:53)

, Përshëndetje! Kanë kaluar 3 javë... dhe mendoj se e zgjidha problemin tim) Unë çmontova anti-armën time (imobilizatori Igla ishte në këmbë), problemi, siç doli, ishte pikërisht në të. Gjatë diagnostikimit, pajisjet e testimit treguan se gjithçka ishte në rregull, por në fakt, në temperatura nën zero, bateria u shkarkua në një ose dy ditë ... Vendosa një shenjë tjetër dhe problemi u zgjidh vetë!)

I
IIIypuk2304 2022-03-26 (09:52)

, Përshëndetje!) Dhe u përpoqa të fiki regjistruesin për natën dhe shkarkimi i baterisë është normal)) Do të shikoj festat e Vitit të Ri për sa kohë do të ulet bateria pa një regjistrues. Nëse është gjithashtu për 2-3 ditë, atëherë unë do të testoj sinjalizimin tashmë te vetë zyrtarët e Pandorës, jo te tregtari)) këta të fundit janë pak të dobishëm))

Shto një koment