Fitorja ose rrathët e ferrit të përfunduar në 2 muaj!

2021-12-14
37
  • Toyota RAV4 (III)
  • Toyota RAV4 2009
  • Motor benzine 2.0 l.
  • 152 kuaj fuqi
  • Me katër rrota
  • Transmision automatik
Toyota RAV4 - rishikim, foto dhe manual
Fitorja ose rrathët e ferrit të përfunduar në 2 muaj! - Toyota RAV4 2009, Foto 1

Mirëdita!Dhe kështu le të fillojmë nga fillimi... Ejani shpejt deri në 20 qershor të këtij viti, në këtë ditë u bëra pronar TOYOTA RAV4, në shitje.Kur bleva një makinë më paralajmëruan se ishte vjedhur nga pronari i parë dhe, si të thuash, probleme të veçanta dhe nuk është se para regjistrimit do t'ju duhet t'i nënshtroheni një ekzaminimi (falas) dhe gjithçka do të jetë në rregull, por në të njëjtën kohë gjithçka shtypet bardhë e zi në shenjat speciale "PTS" dhe "STS" se provimi ka kaluar dhe ka një ndryshim në numrin e verës nga ky në një tjetër... Epo, pasi kemi vlerësuar pak gjithçka, duket se po tregtojmë mirë dhe po e marrim. Kur marr doket, shoh dhe kuptoj se nuk ka ku të më futet në TCP për shkak të një gabimi dhe bredhjes nga salloni në sallon, bëj pyetjen, çfarë duhet të bëj? RYAZAN) nuk do të ketë probleme. Epo, mendoj është mirë atëherë, dhe fluturova në shtëpi në VORONEZH, dhe më pas filloi gjëja më interesante: u regjistrova për shërbimet shtetërore në policinë e trafikut rajonal, mbërrita në vendin e inspektimit dhe filloi nga këtu, ne nuk merremi me këtë makinë do të shkojmë në policinë e trafikut rajonal, mirë, jo pse nuk thashe, aq me teper kush do te te degjoje!E nis aty nga nje kthese dhe arrij te shkoj ne ate kantierin e kontrollit ku me kthejne me fjalet "A je regjistruar per sherbime shteti në policinë tonë rrugore?” Sigurisht që jo, unë u regjistrova në zonën time dhe ai tregoi se çfarë ndodhi, pse dëgjova përgjigjen "Ti je nga rrethi dhe shko atje, dhe ne fillim duhet të regjistrohemi në shërbime publike", në kjo dita ime mbaroi dhe shkova ne shtepi pa e kuptuar.Ne mbremje pasi thirra shoqet gjetem nje burre te vogel nepermjet te cilit mund te behen te gjitha keto fiksoje!Pas nje telefonate paraprake po shkoj tashme ne trafikun 3 departamenti i policise ne vendin e inspektimit nga ku me shkruajne nje drejtim per ekzaminim ne aplikacion dhe e dergojne ne dritaren 1. pastaj hajde dhe pikerisht ketu doli fakti qe nuk me futen ne TCP: pra nuk ka vend për mua atje!përshtatet në zjarr! Në mëngjes fluturova për në Ryazan për t'u regjistruar diku 650 km mbrapa dhe mbrapa që të kuptoni! Disa ditë më vonë policia rrugore nuk punoi! dhe shpjegon se makina po merret për t'i nënshtruar një ekzaminimi, ndërsa ata do Më telefononi për ta çuar në vendin e ekzaminimit: "Atëherë pse ta marrësh?" Numrat VIN janë të prishur! Po, e di që është shkruar edhe në TCP dhe në STS! Nuk e pashë makinën për 2 dhe një gjysme jave qendroi ne repartin e policise duke iu referuar punes se ekspertit.Pas ndoshta 4 udhetimesh ne kete repart me caktuan nje dite.Dhe une arrita i dhashe te gjitha doket dhe i thash shko tek eksperti.dhe ata te gjithe thuaj shko pas 2 javesh do ta dergojme rezultatin ne polici do te kontaktojn o po gati harrova pasi kontrolluan makinen shikova ne TCP dhe thone: Por ti ke bere nje ekzaminim dhe mendojme qe cdo gje ishte kaq e lehtë.” Nga ai moment kaluan edhe 3 javë të tjera dhe Mora nje leter me refuzim per hapjen e nje ceshtjeje penale, mendova shpejt dhe fluturova ne te njejten polici rrugore nga ku e moren makinen, une i jap dokumentat, kane shkruar dicka per nje kohe te gjate dhe shkuan, thane ta vulos dhe te shkoj te rietiketoj numrat e veres Ku te shkoj pyeta dhe per habine time pergjigjen NUK E DI, kerkoje ne Balashikha dhe ne Kursk.A e kupton po?Pastaj iu kujtua thuaj te pakten dicka.Mbreme ne internet dhe neper Moske gjej koordinatat ne Kursk duke i thirrur thone EJA!Eja 500 km mbrapa 5 minuta pune e aparatit dhe 4 ore Prit doket te shkojne ne shtepi me nje vakt te kenaqur.Pas 4 ditesh te tjera me rekord ne sherbimet shteterore e regjistruam makinen.Nuk i pershkruaj dot te gjitha emocionet per te shkuaren edhe pse e dija qe kjo po me vinte dhe si pasoje 2 muaj.


Largësi: 107520 mi. (173000 km.)

Autori: Monchela

Kategoria: vetëm

Shikimet: 103

37

Komentet

0
Shto një koment